„Żeby chciało się chcieć” – Program Rozwoju Umiejętności Życiowych dla Młodych Dorosłych Osób i ich Bliskich

„Żeby chciało się chcieć” – Program Rozwoju Umiejętności Życiowych dla Młodych Dorosłych Osób i ich Bliskich

Z przyjemnością informujemy, że od lutego 2024 uruchamiamy kolejną edycję programu pomocy psychologicznej dla Młodych Dorosłych Osób (20-26/28 lat) eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi i ich Bliskich: „Żeby chciało się chcieć” – Program Rozwoju Umiejętności Życiowych dla Młodych Dorosłych Osób i ich Bliskich. Proponowany program oddziaływań psychologicznych z jednej strony motywuje do świadomego wybierania zdrowego modelu życia i efektywnych strategii działania bez używek, z drugiej strony jest pomostem ułatwiającym powrót do codziennego życia osobom, które znalazły się na krawędzi ryzykownych wyborów.

Oferta kierowana jest do młodych ludzi – mieszkańców Warszawy oraz ich bliskich.

W roku 2024 proponujemy Młodym spotkania indywidualne i grupowe:

  1. Spotkania indywidulaneto krótkie interwencje (do 4 spotkań) wtedy, kiedy pojawia się konkretna sprawa lub kilka do kilkunastu spotkań jeśli zgubił się sens i wiara w możliwość zmiany, a coś w życiu nie dzieje się tak, jak Młody Człowiek by chciał, a potrzebne jest wsparcie w samodzielnym i niezależnym budowaniu własnego życia oraz pomocy w opracowaniu strategii efektywnego działania na dziś, jutro i potem.
  2. Żeby chciało się chcieć – to trzymiesięczny cykl spotkań grupowych dla Młodych Osób trochę pogubionych w swoim codziennym życiu, ale zainteresowanych poszerzaniem umiejętności sprawnego zarządzania sobą i bycia liderem dla siebie poprzez rozwijanie umiejętności rozpoznawania na co mam wpływ, a na co wpływu nie mam; budowanie poczucia własnej wartości w oparciu o swoje zasoby, lepsze rozumienie związków przyczynowo skutkowych oraz rozpoznawanie i eliminowanie działań zastępczych utrudniających realizacje własnych pragnień i marzeń.

Zarówno w trakcie spotkań indywidualnych jak i grupowych pomagamy w pokonaniu własnych ograniczeń i kryzysów oraz w radzeniu sobie z problemami, wyzwaniami i zmianami w życiu codziennym. Uczymy takich metod/sposobów wprowadzania zmian, które aktywizują i angażują. Uczymy budowania efektywnych strategii działania, wprowadzamy kulturę stałego podnoszenia jakości życia poprzez rozwijanie określonych umiejętności pozwalającym sprawnie sobą zarządzać. Skupiamy się na promowaniu pozytywnych wzorów funkcjonowania w relacjach i w zadaniach oraz na rozwijaniu umiejętności potrzebnych do bycia OK wobec siebie i wobec bliskich. A co ważne uczymy jak radzić sobie ze sobą i wyzwaniami dnia codziennego bez wspomagaczy…

W tej edycji programu po raz pierwszy zainspirowani przez Młodych zaplanowaliśmy też spotkania dla Rodziców i Rodzin. Zamierzamy dać szansę na wspólne spotkania z Rodzicami i Bliskimi wtedy kiedy uznamy, że jest to ważne i potrzebne. Zapraszamy Rodziców i Bliskich Młodych Dorosłych zaniepokojonych eksperymentami Młodego z używkami. Możecie przyjść w pojedynkę lub w komplecie jeśli sprawa niepokoi i Mamę i Tatę. Razem zdecydujemy jaki będzie kolejny krok… i co w sprawie Młodego jeszcze zależy od Was.
Zapraszam też Młodych do wizyt razem z Rodzicami lub innymi ważnymi Bliskimi osobami. Jeśli uznacie, że Wasz Rodzic/Bliski bez ważnego powodu zajmuje się tym co do niego nie należy, a jego stan nie ułatwia Wam pokonania Waszego własnego kryzysu w mierzeniu się z tym co szkodliwe to przyjdźcie i porozmawiajmy o tym. Być może kilka wspólnych spotkań okaże się dobrym rozwiązaniem. Rodzicom i Rodzinom nie zaproponujemy długoterminowej pracy, ale interwencja do 5 spotkań też może trochę wyjaśnić i pomóc nadać kierunek dalszej pracy i/lub współpracy…

Oczywiście budowanie dobrych relacji rodzinnych (tam gdzie to możliwe) jest istotnym czynnikiem wspierających konstruktywne działania w kryzysie dorastania i usamodzielniania. Przytomna reakcja rodziny na kryzysy Młodego i pierwsze doświadczenia narkotykowe to szansa i dla Młodego i dla Rodziny. Rodziców będziemy uczyć jak mądrze widzieć i nie bagatelizować. Będziemy uczyć jak nie przejmować odpowiedzialności, a  kiedy i jak podejmować interwencję. Jak skutecznie stawiać granice i dbać o relację z Młodym. Bo wiemy że póki jest kontakt, póty jest pole do działania.

Chcemy też dać szansę rodzicom, których Młody szkodzi sobie i nie chce żadnej pomocy. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania klucza do motywowania go do współpracy. Wyraźnie widzimy potrzebę szukania przestrzeni do uczenia wzajemnego rozumienia pokolenia 20-latków na „krawędzi” i ich rodziców. Jedni apelują: „nauczcie nasze dzieci tego co uczycie nas „, drudzy z kolei wzdychają „żeby naszym rodzicom chciało się chcieć z nami tak być i pogadać… żeby umieli odpuścić”. Póki jest szansa warto próbować. Oczywiście nie jest to tak proste jak pisanie o tym…

Szczegóły od połowy lutego 2024 w ulotkach, na stronie internetowej w aktualnościach i na FB w wydarzeniach

Bardzo serdecznie zapraszamy,
Zespołu Fundacji C.E.L.

😊 Program finansowany jest przez m.st. Warszawa w ramach zadania: Rozwój oferty dla mieszkańców m.st. Warszawy w zakresie wsparcia, profilaktyki wskazującej i selektywnej, działań postrehabilitacyjnych i readaptacyjnych w obszarze przeciwdziałania narkomanii.

 

Komunikaty C.E.L. Warto zajrzeć
Skip to content